DkPanc

Czy owa nowość w rynku księgarskim jak E-book, wyprze papierowo wydaną literaturę?

E-book czyli elektroniczna książka jest obecnie najlepiej sprzedającym się artykułem na zachodzie. Powoli wypiera on klasyczne, papierowe książki ponieważ niektóre tytuły wydawane są tylko w postaci e-booków szczególnie w takich sferach jak informatyka. E-booki pojawiły się parę lat temu w postaci manuali dodanych do różnorakich programów komputerowych.

Razem z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swą działalność gospodarczą tylko w internecie i zapotrzebowaniu na wiadomości, ebooki stały się bardzo popularne. Doprowadziło do tego wiele zalet takiej formy książki do których główną jest niski koszt produkcji. Dzisiejsze e booki zapisane są przede wszystkim w formacie pdf zapewniającym bezpieczeństwo informacji w nich zawartych, bo takich plików nie da się edytować bez specyficznego programu.
regały z książkami w księgarni
Napisał: brewbooks
Na podstawie: http://www.flickr.com
Do odczytu tego formatu konieczny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu pozostaje tylko ściągnąć kilka książek. Czytanie pozycji książkowych zostało wyparte przez telewizję i Internet. W związku z tym księgarnia jest rzadziej odwiedzana.czytnik ebook kindle
Napisał: bfishadow
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wielbiciele lektur biją na alarm widząc, że sprzedaż publikacji drastycznie spada, a dzieci i młodzież spędzają wiele godzin przed ekranem komputera lub telewizora. Natomiast bezpłatne ebooki to szansa na powrót wielu do czytelnictwa (przykladowo: poradniki e-book). Jest to głównie spowodowane tym, że ebooki są tańsze, a technologia elektronicznego papieru jest już tak stworzona, że stać na nią już wielu czytelników, Czytanie na e-booku to duża przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak normalny ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych potrzebne jest zewnętrzne źródło światła. Nie należy odbierać tego jako wadę, a wręcz przeciwnie. Przecież tradycyjne książki papierowe też czytamy tylko przy świetle. Dodatkową korzyścią czytników ebooków jest dużo innych funkcji. Możemy przeglądać na nich zdjęcia, słuchać muzyki, czy też przeglądać internet. Ebooki są dużo tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydający nie są przeświadczeni jeszcze do wydawania równocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich obawy związane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym dużego problemu i czytelnicy mają wciąż do wyboru dwie wersje książek, również premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków (takich jak tutaj: podręczniki szkolne w formie e-book), bo już w pierwszej połowie roku 2012 zauważono duży wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy także zaczynają spoglądać na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydawanie tradycyjnej i elektronicznej wersji książki bywa już normą. Plany na kolejne lata zakładają znaczny wzrost o kilkaset procent rocznie rynku ebooków.

Dostępne w sieci bezpłatne ebooki to książki zapisane w wersji elektronicznej. Można je przeglądać na ekranie komputera, tabletów, za pomocą smartfonów ze specjalnym oprogramowaniem a także na czytnikach. Czytnik mieści się w dłoni, jest leciutki, można schować go do torebki czy kieszeni, a równocześnie można na niego wgrać kilkaset publikacji.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-02-17 12:27:45
Tagi: czytnik, czytanie, czytelnicy