DkPanc

Koniec książki papierowej czy może nowa szansa? Jak rozumieć zmiany w tym zakresie?

To jak wszystko ulega zmianie najłatwiej poznać po tym jak radzą sobie pewne branże. Całkiem niedawno nic nie zapowiadało, że że nastąpi taka przemiana, że ludzie zamiast tradycyjnych wycieczek do sklepów będą siadać przed komputerem i zamawiać, co tylko chcą. Taką zmianę przyniósł internet. To komfortowe rozwiązanie, ale jak przy każdej zmianie zawsze coś się traci. W tym wypadku chyba powinniśmy wspomnieć że tracimy kontakt z prawdziwym produktem, dobrym przykładem jest tu tradycyjna książka. Coraz mniej osób kupuje w księgarni po obejrzeniu książki. Teraz kupuje się błyskawicznie, jednym kliknięciem.
książki
Napisał: Marco
Na podstawie: http://www.flickr.com
Czy jest w tym coś nagannego? No właściwie nic. Skoro ktoś kupuje książkę to i tak dobrze, zwłaszcza, gdy popatrzymy na poziom czytelnictwa w naszym kraju. W tym temacie borykamy się z innym problemem: nie samo kupno książki, lecz to, że miejsca, gdzie aż pachniało książkami powoli upadają. Dzieje się tak, gdyż łatwiej przenieść każdy interes do internetu. Nie wymaga to wynajmu lokalu, do którego będą przychodzili klienci?

Wystarczy założyć ładnie prezentująca się stronę www, zatroszczyć się o promocję, wynająć magazyn lub duże mieszkanie, gdzie będziemy składować książki i można zacząć sprzedawać. Innym problemem są tak zwane książki elektroniczne. nie zdążyły się jeszcze dobrze ulokować na rynku księgarskim, jednak wkrótce może to nastąpić. Czy wtedy książki drukowane przejdą do historii, a księgarnie zostaną zamknięte. Na szczęście, jak pokazują ostatnie wydarzenia, tak nie będzie. tradycyjne książki jeszcze długo będą cieszyć się powodzeniem, gdyż nawet jeśli książki elektroniczne (przykłady: literatura podróżnicza i przewodniki w wersji elektronicznej) cieszą się coraz większym powodzeniem, to jednak wiele osób nadal sięga po książkę tradycyjną. Jeśli chodzi o literaturę, każdy odnajdzie coś dla siebie, na przykład - www.ceneo.pl/Nauki_humanistyczne_i_spoleczne.Jeśli chodzi o księgarnie to trzeba przyznać, iż jest ich coraz mniej, zaś coraz więcej powstaje księgarni internetowych. To z jednej strony z pewnością dobra wiadomość dla klientów, gdyż taka ilość to też większa konkurencyjność, czyli lepsze cen. Z drugiej zaś strony, przysparza to nowych problemów, ponieważ przez to, że jest coraz mniej księgarni tradycyjnych człowiek traci kontakt z książką. Nie może po prostu wejść z ulicy, by zapoznać się z jakimś wydawnictwem. Zamiast tego, otwiera komputer i klika.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-02-17 13:07:05
Tagi: księgarnie, książki elektroniczne