DkPanc

Literatura w formie audiobooków mogą usprawnić życie osobom z niepełnosprawnością

Ważnym przejawem życia ludzkiego jest jego pasja. Słowem, wszystko to co robi poza swoim zobowiązaniami szkolnymi czy codziennymi. Formy wykorzystywania wolnego czasu w oczywisty sposób są bardzo różne.

Niektórzy z nas wolą aktywnie wykorzystywać czas np. pielęgnując działkę, inni ludzie z kolei preferują jazdę na rowerze czy basen, niektórzy wolą bardziej bierne spędzanie czasu jak na przykład rozkoszowanie się muzyką, czytanie itp.
audiobook na iphonie
Napisał: athriftymrs.com
Na podstawie: http://www.flickr.com
Podobnie jest z ludźmi niepełnosprawnymi. Coraz więcej osób niepełnosprawnych pracuje. Osoby te dokładają starań by prowadzić jak najbardziej normalne życie w każdym aspekcie. Dotyczy to też czasu wolnego. Powstrzymują osoby niepełnosprawne tylko ich możliwości ruchowe i psychiczne.

Jeszcze do niedawna niełatwo było połączyć aktywne i bierne formy wypoczynku. Współczesna technika pozwala nam w jednej chwili uprawiać ogródek i zarazem słuchać np. pozycji z rodzaju literatury faktu w formie audiobooka (więcej info tutaj: wygodne w użyciu audiobooki lektury szkolne).

audiobook
Napisał: Denise Krebs
Na podstawie: http://www.flickr.com
W przypadku osób niepełnosprawnych decydujący jest także fakt, że bardzo często taka forma kontaktu z literaturą może być jedyną możliwą opcją (lub też bogatszą niż do tej pory dostępne). Przykładem takiej sytuacji jest porównanie wydań książek brajlowskich i audiobooków. Porównanie to wychodzi zdecydowanie na niekorzyść literatury wydań brajlowskich. O ile lektury szkolne w formie brajlowskiej a także dział lektury szkolne audiobooki można uznać za porównywalne, to w przypadku innych działów nawet niewielkiej księgarni mającej w sprzedaży audiobooki, nawet nie ma się co porównywać, mogłoby się to zakończyć depresją dla miłośnika brajlowskich książek.

Osoba z niepełnosprawnością nie musi nawet wychodzić z domu aby dostać interesującą pozycję co ma ogromne znaczenie dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Wystarczy wpisać w Google adres dowolnej księgarni internetowej bądź wydawnictwa, a już można wybierać w bogatej ofercie - przykładowo: literatura dla młodzieży na audiobooku. W finale przesyłka dotrze pocztą lub kurierem a w niej np. perełki z działu lektury szkolne audiobooki: „Trylogia” Henryka Sienkiewicza w interpretacji Borysa Szyca czy „Hobbita” albo też przebój z półki literatura młodzieżowa audiobooki z serii „Przygody Mikołajka” .Na pewno dorosły miłośnik książki znajdzie coś dla siebie też w działach: historia i literatura faktu audiobooki czy na przykład literatura obcojęzyczna audiobooki.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-02-17 13:09:05
Tagi: technologia, książki, osoby niepełnosprawne, adres, oferty, fakt, dział