DkPanc

Mądrość ludzka jest nie do przecenienia. Całe szczęście, że możemy korzystać z jej dobrodziejstw

Mądrość człowieka nie zna granic, jej najważniejsze i najistotniejsze dzieła można poznać w licznych zakątkach świata. Najczęściej odnajdziemy je w księgarniach i bibliotekach rozproszonych po całym świecie, ale też w architekturze, jaka ukrywa w sobie coś więcej niż surowiec, dane budowle zostały postawione. Stoi za tym człowiek, twórca, geniusz, identycznie jak w przypadku książki. Sama się nie napisała, ktoś musiał doznać olśnienia, aby pokazać nam wiedzę, z której dzisiaj korzystamy. Dzięki temu zachowane zostało dziedzictwo naszej kultury, a to czyni, iż jesteśmy nieco bardziej wartościowi.

kolekcja książek
Napisał: Jack at Wikipedia
Na podstawie: http://www.flickr.com
Naszą wartość widać wszędzie, z tego też powodu, że możemy korzystać z dobrodziejstw kultury. Co by było, gdyby nie było nam to dane? Najprawdopodobniej, bylibyśmy na innym etapie rozwoju, ponieważ idee i odkrycia, które są nam przekazywane od razu po przyjściu na świat, byłyby dla nas obce. Dopiero ktoś musiałby na to wpaść, jednak za naszego życia mogłoby to być zbyt nowatorskie. To pokazuje nam, jak ważne jest dziedzictwo kulturowe dla naszego życia. Można poczytać: książki informatyczne.

Bo pojawiamy się na świecie jako „tabula rasa”, lecz nie jest to do końca prawda. Oczywiście, my, jako odmienny byt możemy być tak zdefiniowani, ale już jako całość (wraz z naszą kulturą, ze społeczeństwem), zaczynamy coś. Ma to dobre i złe strony. Dobre, bo automatycznie jesteśmy akceptowani, należymy do danej grupy, więc jest nam łatwiej, mamy pomoc, wsparcie, wiemy, jak poruszać się w naszym świecie. Rodzi to też jednak inne, mało pozytywne wydarzenia. Jeśli ktoś przychodzi na świat na terenie konfliktu i przypadkiem trafia w ręce wroga to może nawet stracić życie.

Taki człowiek nie jest traktowany, jako „tabula rasa”, a jako wróg, jako członek obozu wroga. Jak widać więc, istnienie w danej kulturze, w danym społeczeństwie to wielkie zalety, wielka radość, że ma się swój dom, swoją przynależność. Z drugiej jednak strony może rodzić to poważne kłopoty, z którymi ciężko sobie poradzić. To raczej bolączka dość powszechna w niektórych regionach świata. Miejmy nadzieję, że nastanie kiedyś taki czas, że każdy z ludzi będzie mógł czuć się swobodnie tym, kim jest, w jakiej wzrasta kulturze i jakie ma przekonania. Istotne, by wciąż powiększać swoją wiedzę, również kulturową oraz językową. To - nauczanie języków obcych - może się przydać na dobry początek.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-02-17 12:27:46
Tagi: wydarzenia