DkPanc

Problemy i kłopoty, które spotykają znajdujący się w sporym dołku księgarski rynek.

Jedną z najbardziej znanych form spędzania wolnego czasu jest literatura, ludzie od wieków traktowali książki jako świetną formę wykorzystania wolnego czasu. Ale książki to również źródło wiedzy, na ich kartach zapisano większość wiadomości, jakie posiadła przez minione lata ludzkość. Może się wydawać, że książce nic nie będzie w stanie zagrozić, lecz niestety ostatnie lata pokazały że jest inaczej. Przynajmniej w Polsce, bo jednak nasi sąsiedzi jakoś sobie radzą i tam kryzysu na rynku wydawniczym nie ma.
regał z książkami
Napisał: Michael Coghlan
Na podstawie: http://www.flickr.com
W Polsce na drastyczne wyhamowanie czytelnictwa ma wpływ parę czynników. Pierwszym z nich jest internet i technologie komputerowe, jakie od kilku lat są wszechobecne. Ludzie szybko zobaczyli, że przed dużym lub małym ekranem czas można spędzić znacznie wygodniej, niż nad kartkami książki, no i nie będzie to wymagać aż tyle wysiłku. Poza tym upowszechniły się najróżniejsze czytniki e-booków, czyli niewielkie sprzęty, na których da się w cyfrowej postaci przechowywać setki pozycji i w wolnych chwilach je czytać. Ale równocześnie w sieci zaczęły się pojawiać pirackie pliki z książkami, i większość tych, którzy dalej coś czytają książki, ale na urządzeniu elektronicznym, nic za nie nie zamierza płacić. Przyczynia się to do upadku wielu niewielkich wydawnictw, które przez takie praktyki nic nie są w stanie zarobić. Tutaj interesujące i legalne propozycje: e-czasopisma.księgarnia
Napisał: morebyless
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dużo do kryzysu na czytelniczym rynku przyczyniły się zaniedbania naszych ustawodawców. Środowisko księgarskie od jakiegoś czasu proponuje wprowadzenie stałych cen, dzięki nim każda mała osiedlowa księgarnia dałaby radę rywalizować z największymi sprzedawcami. Lecz w chwili obecnej tak nie jest, i małe, czasami kilkuosobowe wydawnictwa nie mogą rywalizować z największymi graczami na rynku i internetową sprzedażą, i po prostu bankrutują. W ten sposób kurczy się dostępność wielu niszowych pozycji, jakimi wielkie sieci się nie interesują, gdyż niewiele by mogły na nich zyskać, a niewielkie księgarnie ich nie sprzedają, bo ich po prostu nie ma. Na pewno na czytelnictwo w Polsce mają wpływ również zarobki, które są zbyt małe w porównaniu z cenami literatury, i wiele osób zwyczajnie nie będzie stać na systematyczne zakupy w księgarniach. Albo można też szukać promocyjnych ofert - e-book podręczniki akademickie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-02-17 12:27:46
Tagi: wydawnictwa, księgarnia, Czytelnictwo, czytniki