DkPanc

Fotoelektryczny czujnik: jego zasady działania i zawodowe wykorzystanie

Dla wielu użytkowników Internetu zagadnienia z płaszczyzny fizyki czy elektryki są niemalże wiedzą z innego świata. Niewiele osób ma zrozumienie o zasadach działania różnych urządzeń. Niektórzy jednak chcieliby samemu sprostać wyzwaniom z tych dziedzin. Co więc mogą uczynić? Mogą na przykład wprowadzić w wyszukiwarki You Tube lub Google wybrane frazy, takie jak: enkoder inkrementalny, czujniki fotoelektryczne czy czujnik odległości sick, tam znajdą wiele cennych informacji na wspomniane tematy. Fachowe ich wyjaśnienie może pomóc w zrozumieniu funkcjonowania konkretnych urządzeń lub nawet może być inspiracją do podjęcia samemu działań w tym temacie.
czujniki - montowanie
Napisał: Gareth Halfacree
Na podstawie: http://www.flickr.com
W owym artykule skupimy się na wyjaśnieniu zasad funkcjonowania czujnika fotoelektrycznego, który jest z reguły niedrogim urządzeniem. Jest to urządzenie, które składa się z połączonych dwóch diodek, które są połączone w plastikowej obudowie. Te diody są odseparowane od siebie przegrodą wykonaną z plastiku. Pierwsza dioda jest tak naprawdę diodą podczerwoną, która wysyła światło na takiej samej zasadzie, jak dioda w pilocie od telewizora. Dalszy element, który wygląda na diodę, jest w rzeczywistości fototranzystorem. Zostaje on uaktywniony, gdy świeci na niego jakieś światło. W niniejszym przypadku będzie to podczerwone światło, wysyłane przez wspomnianą diodę. Dioda ta emanuje światłem, na skutek tej emanacji światło uderza w bazę tranzystora, która potem emituje prąd. Podobne rozwiązanie jest wykorzystane w transoptorach. Zobacz produkty na stronie: http://www.gigaom.pl/przekazniki_bezpieczenstwa.html

Jakie zastosowanie ma w praktyce czujnik fotoelektryczny? Jego wachlarz zastosowań jest dość duży. Bardzo praktycznym wydaje się wykorzystanie go w charakterze czujnika zbliżeniowego. Podobne zastosowanie ma czujnik (jumo.pl/produkty/temperatura/2891/rezystancyjne-czujniki-temperatury.html-kliknij to łącze) zbliżeniowy ultradźwiękowy. Funkcjonował on trochę inaczej, gdyż posiadał mały głośnik, który przesyłał sygnał. Sygnał ten odbijał się od przeszkody i następnie powracał. W ten sposób można było wskazać odległość od konkretnej przeszkody. Zobacz stronę: http://www.gigaom.pl/Funkcjonowanie określonego czujnika jest nader podobne, z tym że jego zakres działania jest dużo mniejszy. Jego odległość działania wynosi parę centymetrów, gdy czujnik ultradźwiękowy działa na odległość do trzech metrów. Czujnik fotoelektryczny sprawdzi się wybitnie jako czujnik antywłamaniowy. Przykładowo przy otwarciu drzwi usunięta zostanie przeszkoda i receptor wtedy zadziała.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-04-01 11:24:59
Tagi: diody, głośnik, prąd