DkPanc

Zawodowy fotografik - człowiekiem o wszechstronnej wiedzy

Fotografia od zawżdy była dyscypliną skomplikowaną. Nie przypadkiem w minionych czasach, kiedy wykonywanie fotografii było niusem, ludność traktowała fotografika trochę jak czarownika. I to nie wyłącznie z przyczyny, że utrwalał obraz bez zastosowania farb i pędzla, ale również dlatego, iż sam przebieg fotografowania był skomplikowany. Wymagał wiedzy z wielu dziedzin, również wiedzy z podstaw fizyki oraz chemii.


Kamerzysta/fotograf
Napisał: Dino K.F. Wong
Na podstawie: http://www.flickr.com
Obecnie sprawa o tyle się odmieniła, iż znaczenie chemii w fotografii spadło prawie do zera. Nie bierzemy tu oczywiście pod uwagę fotografii analogowej do zamierzeń artystycznych. Tak profesjonaliści jak i laicy na co dzień stosują aparaty cyfrowe, przeto zwiększyło się znaczenie fizyki. Funkcje odczynników przechwyciła elektronika (wróć). O ile w fotografii laickiej wszystko jest proste i przyjemne, to zawodowiec dalej jest troszkę magikiem. Kompetentny fotograf jest otoczony przez mnogość urządzeń, zaczynając od lamp oświetlających, przez skomplikowane lampy , aż po obiektywy. Zawodowiec powinien być więc po trochu fizykiem, po trochu elektronikiem.


Sporo czynników jest dla fotografika istotnych w jego profesji, lecz decydujący jest dobór obiektywu. Zawodowy fotograf stosuje obiektywy o bardzo wielu różnych cechach, w zależności od misji które ma do wypełnienia. Profesjonalne obiektywy powinny odznaczać się ergonomią, gdyż używane często są przez długi czas, i niestety - z powodu stosowanych w nich profesjonalnych soczewek - są dość ciężkie. Niewątpliwie obiektywy należy zestawiać do urządzenia jakim fotografujemy - obiektywy do aparatów.

Aparat fotograficzny
Napisał: Max Braun
Na podstawie: http://www.flickr.com
Nawet bardzo dobry obiektyw do aparatu analogowego nie sprawdzi się w przyrządzie cyfrowym, gdyż działa trochę inaczej. Z tej przyczyny do aparatów cyfrowych często stosowane są obiektywy o zmiennej ogniskowej, przynajmniej z dwu powodów: części elektroniczne są bardzo czułe na wszelakiego rodzaju pył - i dalszy powód - wygoda użytkowania, niezwykle istotna w codziennej pracy. Wybór naturalnie jest uzależniony w największym stopniu od tego, jakiego typu fotografię planujemy wykonywać. Całkiem różne obiektywy używane są do fotografii portretowej, a zgoła różne do fotografowania krajobrazów czy fotografii prasowej bądź ślubnej.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-04-03 15:58:01
Tagi: obiektywy, fotografa