DkPanc

Jaki rower najlepiej wybrać? Jakie istnieją możliwości? O czym warto pamiętać podczas kupna?

Jak planujemy kupić rower trzeba poważnie nad tym pomyśleć, a to z tego powodu, że aktualnie odmiennie niż dawniej jest do wyboru wiele innych opcji. Na pewno rowery klasyczne mają największą ilość zwolenników, ale lecz jak interesują nas nowości dobrze poznać parę nowych modeli rowerów.


Jeśli chodzi o powszechne modele, to na pewno rowery szosowe są warte uwagi - [odnośnik]. Są przeznaczone do jazdy po asfalcie, posiadają duże, 28-calowe koła, z wąskimi, od 23 do 25 milimetrów, gładkimi oponami. Kierownica w takim rowerze jest zagięta w charakterystyczny sposób, dzięki temu możemy zająć bardziej aerodynamiczną pozycję. W zależności od geometrii oraz ramy, standardowe rowery szosowe można podzielić na dwie grupy, czyli sportowe oraz endurance. Następny typ to równie dobrze znane ”górale”.

Tzw. “górale” zostały stworzone do jazdy w terenie, poza drogami asfaltowymi. Posiadają bardzo często koła od 26 do 29 cali. Liczą się szerokie opony z dosyć agresywnym bieżnikiem, a także jeden lub nawet dwa amortyzatory. Obecnie coraz więcej osób używa je do jeżdżenia po mieście. I chociaż nie są do tego stworzone to rzeczywiście spełniają swoją rolę. Następny, znany model to rower trekkingowy, nazywane są również jako typowe rowery turystyczne, gdyż wyposażone są klasycznie w błotniki, oświetlenie oraz bagażnik.

Więcej informacji: RoweryMirapolNext


Koło ze szprychami
Napisał: Martin Fisch
Na podstawie: http://www.flickr.com
Opony są w większym stopniu szerokie niż w szosówce oraz węższe niż w ”góralu”. Pozycja za kierownicą jest bardziej komfortowa niż w rowerze szosowym. Cross to dość często ten sam rower, ale nie ma turystycznych dodatków.

Rower crossowy można bez kłopotu przerobić na trekkingowy, najlepiej montując w nim błotniki i bagażnik. Takiego typu rowery najkorzystniej wypadają na asfaltowych drogach oraz ubitych, gruntowych ścieżkach. Jak wspomnieliśmy na początku, obecnie mamy jednak do wyboru wiele innych interesujących modeli rowerów. Jednym z nich jest na pewno fatbike. To rower zbudowany na bazie górala. Ma masywne opony, ich szerokość wynosi od 4 do 5 cali. Takie szerokie opony powodują, że fatbike rewelacyjnie sobie radzi podczas jazdy po śniegu i piasku. Dość często nie ma w takich rowerach amortyzatora, bo jego zadanie przejmuje szeroka opona.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-06-06 11:15:52
Tagi: Kierownica, opony, koła