DkPanc

Jak to wygląda sytuacja z tą nauką obcych języków?

W okresie komunizmu prawie nikt (poza nielicznymi wyjątkami) nie władał angielskim. Zamiast tego wielka ilość ludzi posługiwała się językiem rosyjskim. Język ten był wszędzie: na studiach, w szkole, nie było innej możliwości, obowiązkiem było się go uczyć, ponieważ nasz „bratni” sąsiad patrzył uważnie też na nasze kształcenie. Jednocześnie, nasza gospodarka była uzależniona od ZSRR, więc błędem byłoby się uczyć innych języków obcych, no chyba, że dla własnych ambicji. Taki stan nagle zmienił się w latach dziewięćdziesiątych.

Nauka języka włoskiego
Napisał: brewbooks
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wszyscy o tym wiemy, zmiany, zmiany, implozja ustroju komunistycznego i nastanie niekontrolowanego kapitalizmu. W szkołach na fali wyzwolenia od ZSRR i języka rosyjskiego zaczęto rezygnować ze znienawidzonego języka rosyjskiego, zamiast tego zaczęto wdrażać inne, tym razem zachodnie języki. Obok angielskiego najczęstszymi nowymi językami obcymi stały się niemiecki i francuski, ale także bardzo piękny język włoski. Powstawały więc też szkoły języka włoskiego jak http://www.wloskiklucz.com.

Dzisiaj najistotniejszy jest język angielski, nauczany jest w każdym miejscu, w wielu szkołach konieczny jest też drugi język. Najczęściej wybierany jest niemiecki. To raczej zrozumiałe, Niemcy to nasz zachodni sąsiad, z którym mamy najintensywniejszą wymianę gospodarczą. Rzadziej preferowany jest język francuski, a jednocześnie wraca moda na – ten niepopularny po okresie komuny – język rosyjski.
Obecnie jeśli zapytać młodzież, jaki język znają – padnie zgodna odpowiedź: „wiadomo, angielski!”. Jeśli natomiast to samo pytanie wystosować do trochę starszych ludzi to, jak łatwo zgadnąć, większość wymieni rosyjski.

Wiadomo, przyswajamy języki obce, jakie w danym etapie są nam niezbędne, ale patrząc na trendy to już wkrótce coraz więcej młodych osób będzie operowała też językiem rosyjskim.

Jednocześnie, dzisiaj również istnieje dość ciekawy trend, uczenia się obcych języków dla samego ich brzmienia, z czystej pasji. Tak jest faktycznie z językiem włoskim. Widoczne jest to w wielu miejscach, nie tylko w stolicy, gdzie włoski w Warszawie jest obecny w wielu szkołach językowych (oferta na http://www.wloskiklucz.com/kursy-jezykowe/). Kultura włoska, klimat, piękne tereny, to wszystko pociąga nas bardzo, to także sprawia, że chcemy uczyć się tego cudownego języka.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-06-24 09:47:44
Tagi: język, młodzież