DkPanc

Elementy umundurowania – różniące się między sobą mundury i elementy wyposażenia

Na terenie zarówno świata, jak i naszego kraju obecne są rozmaite formacje militarne i umundurowane. Ich cechą charakterystyczną jest to, że ich członkowie noszą mundury. To właśnie mundur pozwala odróżnić przedstawicieli tych grup od pozostałej części obywateli. Jakie są cechy specyficzne poszczególnych formacji mundurowych oraz jak prezentują się ich mundury?
furażerki
Napisał: Arcadiuš
Na podstawie: http://www.flickr.com
Najpowszechniej rozpoznawaną formacją umundurowaną jest oczywiście wojsko. Trudno tutaj jednak mówić o jednym wzorze munduru. Określone rodzaje wojsk mają bowiem inne ubrania służbowe. Wyróżniamy wojska lądowe, lotnicze oraz marynarkę wojenną. Za najpowszechniej rozpoznawane uchodzą wojska lotnicze, których mundury mają typowy stalowy kolor. Tym, co pozwala stwierdzić, że mamy do czynienia z przedstawicielem lotnictwa jest tak zwana mewka, która umieszczona jest w klapie munduru. To symbol polskich lotników.
Mundury żołnierzy wojsk lotniczych nieraz mylone są z mundurami noszonymi przez policjantów, które mają zbliżony kolor. Podobną barwę mają też mundury funkcjonariuszy Służby Więziennej. W ich przypadku tym, co wyróżnia ich od pozostałych przedstawicieli służb mundurowych jest umieszczona na ramieniu aplikacja z napisem „Służba Więzienna”. Do tego doliczyć trzeba także symbol formacji. Wojskowi do części wyposażenia mundurowego wliczają przeróżne rodzaje czapek - http://www.wgl.pl/category/skladnica-harcerska-umundurowanie-mundur-harcerski. Zalicza się do nich także furażerka. Furażerka jest charakteryzującą się małymi rozmiarami czapką, którą zakłada się na czubek głowy. Nie jest to oczywiście jedyna czapka, którą mogą nosić wojskowi.
harcerz
Napisał: tomasz przechlewski
Na podstawie: http://www.flickr.com
Podobne czapki używane są przez funkcjonariuszy Policji oraz funkcjonariuszy wspomnianej kilka zdań wcześniej Służby Więziennej. Ogromne znaczenie w umundurowaniu mają również buty.

Formacją umundurowaną o nieco odmiennym charakterze jest harcerstwo. Mundur harcerski różni się w przypadku dziewczynek chłopców. W przypadku dziewczynek mundur harcerski tworzy go spódnica, chłopcy oczywiście chodzą w spodniach. Mundury harcerskie mają stalowo - zielony kolor. Cechą typową są grube skarpety zakładane przez dziewczynki. Wygląd mundurów różni się w zależności od formacji oraz tego, czy jest on przeznaczony dla kobiety, czy dla mężczyzny. Tak jest odkąd w służbach umundurowanych zjawiły się kobiety i póki co nic nie zapowiada tego, by coś miało ulec zmianie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-08-10 12:08:28
Tagi: buty, Mundur, harcerstwo