DkPanc

Jak zadbać o stopy i kręgosłup?

Ludzki kręgosłup jest jednym z najbardziej istotnych elementów organizmu. Od jego stanu zależy wygląd i ewentualne wady postawy, a co z tym bezpośrednio związane – generalne zdrowie i samopoczucie człowieka. Dlatego ważne jest, by prowadzić właściwy styl życia, by pamiętać o stanie kręgosłupa każdego dnia. Faktem jest, że bóle kręgosłupa są coraz częściej spotykane, a nasilają się zwłaszcza u ludzi starszych. Może to prowadzić do problemów z poruszaniem się, z zaśnięciem i z innymi czynnościami codziennymi.
Analogicznie kwestia wygląda ze stopami. Nieprawidłowy sposób stawiania kroków może doprowadzić do wystąpienia chorób kręgosłupa i wad postawy, a także do bólu. Powinno się pamiętać jak dbać o stopy (autor) i słuchać zaleceń specjalistów.
stopa
Napisał: Jorge in Brazil
Na podstawie: http://www.flickr.com
Bardzo ważne dla kręgosłupa jest pilnowanie prawidłowej postawy. Swego rodzaju plagą dzisiejszego świata jest tak zwane garbienie się, prowadzące do skrzywień. W największym stopniu jednak zapomina się o dobrej i prawidłowej postawie na siedząco. Na dzień dzisiejszy wielka i stale wzrastająca liczba osób większość czasu spędza w pozycji siedzącej. Związane jest to nierzadko z wykonywaniem pracy biurowej, przed ekranem komputera. Należy pamiętać o tym, by co jakiś czas wykonywać ćwiczenia na kręgosłup, a przede wszystkim – by w chwilach wolnych od pracy zażywać ruchu, na przykład w formie spacerów czy jazdy na rowerze, biegania (sprawdź). Dobrym pomysłem mogą się okazać masaże pleców, które są nie tylko odprężające, ale i korzystne dla organizmu.

Tak samo istotne jest właściwe dbanie o stopy. Jak wspomniano wyżej, odpowiedni sposób chodzenia ma duży na ogólną postawę i kondycję kręgosłupa. Kolejnym elementem jest dobór butów. Niewygodne, za ciasne lub za duże czy zbyt sztywne buty mogą powodować ból, a nawet trwały uraz. Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku nagminnego i codziennego chodzenia w butach na bardzo wysokich obcasach. Należy od czasu do czasu dać „odpocząć” stopom, używając płaskiego obuwia, a w mieszkaniu poruszać się boso. Autor hallux.pl

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-11-22 14:40:04