DkPanc

Czy jesteśmy skazani na dyktat cyfrowych publikacji? Jak to będzie się prezentować w przyszłych latach?

Czy to faktycznie prawda, iż kończy się era druku, a zaczyna era cyfrowa? Patrząc na rozwój sytuacji na rynku tradycyjnej książki, analizując rozwój technologii możemy przypuszczać, że coś jest na rzeczy. Już teraz jest tak dużo nośników, jakie zastępują lekturę tradycyjnej książki, iż niektórym istotnie na porządku dziennym zdaje się, iż tradycyjna książka jest niepotrzebna.

Prasa drukarska
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Argumentacja jest następująca: po co mi parę tomów na wakacjach, jak w czytniku mogę mieć tysiące książek, a ponadto czytnik jest mały i mało waży. Słusznie, w takiej sytuacji technologia jest niezwykle pomocna, ale i tak nie mówi nam to za dużo o kondycji druku w obecnych czasach.

Mawia się, że ludzie zwyczajnie nie lubią czytać, że ich to nudzi, że nie mają do tego głowy, ani czasu, że tak naprawdę czyta jedynie kilka procent społeczeństwa, a reszta zadowala się tabloidowymi nagłówkami i szokujące zdjęcia. W sumie, w czasach Internetu takie sytuacje jak najbardziej występują. W internecie można spędzić cały dzień, bo jest tam tyle krótkich informacji, wielka baza video, szokujących artykułów, ogólnie masa sensacji, która zajmuje całkowicie poznawcze procesy. Właściwie, co tu dużo mówić, internet zmienia każdego z nas.

Jak udowadnia autor „Płytkiego umysłu” przez Internet nasze mózgi mocno się zmieniają, co najbardziej zauważalne – nie jesteśmy tak cierpliwi jak kiedyś. Kiedyś mogliśmy przeczytać kilka tomów książek skupiając się na ich treści, zachowując właściwą koncentrację. A aktualnie?

czytanie książek
Napisał: Herbert Guedes
Na podstawie: http://www.flickr.com
Niestety, lecz w dobie szybkiej informacji stajemy się coraz bardziej znerwicowani, brak również nam koniecznego skupienia dzięki, któremu możemy przyswoić odpowiednią porcję informacji. Czy jest szansa na zmianę tego stanu? Wydaje się, że jednak nie, ponieważ wszyscy korzystamy z internetu i raczej w przeciągu najbliższych kilku lat to się nie zmieni. Co więcej, będziemy więcej korzystać z różnego rodzaju wynalazków, a technologia stanie się bardziej powszechna niż dziś.

Zostaje nadzieja, iż druk nie zaginie, ponieważ w żaden sposób nie jest w stanie zastąpić go cyfrowa jakość. Na szczęście w dużych miastach, przynajmniej w naszym kraju nie ma raczej obaw, że papierowe publikacje znikną z rynku, świadczy o tym spore zainteresowanie takimi usługami, jak przykładowo introligatornia we Wrocławiu czy w innym dużym mieście - drukarniakid.pl/pl/oferta/39/Inrioligatornia.

Drukarnia KID na mapie:

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-12-16 16:23:56
Tagi: technologia, książki, Druk, czytniki