DkPanc

Dzięki energii elektrycznej mamy obecnie możliwość życia na poziomie, o którym mogli jedynie pomarzyć nasi antenaci

Wyrazy prąd elektryczny mają dla nas, obywateli nowoczesnego świata, magiczne znaczenie, pomimo tego że praktycznie nie zdajemy sobie z tego faktu sprawy. Pośpiech w szarym życiu oraz nawał obowiązków zawodowych i tych prywatnych sprawiają, że nie dostrzegamy tych błogosławieństw, które wynikają z wykorzystywania sprzętów działających na energię elektryczną. Najzwyczajniej w świecie wchodzimy do salonu i włączamy odbiornik telewizyjny, aby oglądnąć Wiadomości. Swego rodzaju dramat zaczyna się dopiero wtedy, kiedy następuje przerwa w dostawie prądu z powodu bieżących napraw lub w wyniku silnego wiatru.

Tuż po wojnie cały kraj pokrył się liniami wysokiego napięcia. Jednakże okazuje się, że to nie wystarcza, aby przeciętny Kowalski miał energię elektryczną w swoim lokalu mieszkalnym. Niezbędne bywają takie urządzenia jak transformatory, które obniżają napięcie, żeby prąd nie uszkodził sprzętów, których używamy nie tylko od święta, czyli np. ekspresu do kawy lub opiekacza do kanapek. I w tym przypadku również nie pamiętamy o tych jakże pożytecznych urządzeniach do obniżania napięcia.

wnętrze konsoli playstation
Napisał: nsr1986
Na podstawie: http://www.flickr.com
Z kolei transformatory sieciowe umieszcza się we wszelkiego typu sprzętach, które działają na energię elektryczną. Przy czym trzeba byłoby dodać, że zasada działania jest taka sama. Do zrozumienia tego zjawiska fizycznego trzeba odwołać się do prawideł rządzących przyrodą, a ściślej, do prawa Ohma. W myśl tej normy natężenie jest wprost proporcjonalne do napięcia, a w praktyce staje się to fakt o tyle ważny, że pozwala przesył energii na duże odległości bez większych strat. A transformatory sieciowe, które znajdziemy w urządzeniach elektrycznych pełnią trochę inną rolę (www.mselektronik.pl). Mianowicie, sprzęt elektroniczny jest tak delikatny, że mógłby z łatwością ulec awarii, jeśli napięcie prądu byłoby zbyt wysokie, stąd rola transformatorów jest nie do przeceniania.
Każde urządzenie, które ma cokolwiek wspólnego z prądem pozostaje mało odporne na wyładowania atmosferyczne. Burza z błyskawicami może wyrządzić wiele szkód i spalić tak małe transformatory sieciowe, jak i zakłócić pracę większych maszyn.

http://mselektronik.pl/
Napisał: Kitmondo Marketplace
Na podstawie: http://www.flickr.com
Kiedy więc zbierają się na horyzoncie burzowe chmury, warto wyłączyć z sieci jak najwięcej domowych sprzętów, żeby nie zostały uszkodzone w trakcie wyładowań atmosferycznych. W końcu dane nam żyć w epoce, gdy dostęp do maszyn jest w gruncie rzeczy niczym nieograniczony. I z pewnością nasze praprababcie chwyciłyby się za głowy w geście zaskoczenia, jeśli usłyszałyby, że ciuszki pierze się w automacie, a ciasto wypieka w elektrycznym piecu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-01-27 11:57:07
Tagi: Energia, sprzęt, prąd