DkPanc

Dlaczego należy zacząć sięgać po książki?

Stajemy się społeczeństwem, któremu czytanie do szczęścia nie jest potrzebne. Jak się okazuje, aż 42 % Polaków deklaruje brak zainteresowania książką. Wyniki te nie napawają optymizmem, albowiem człowiek wychowany jedynie przed ekranem telewizora bytuje zupełnie inaczej, niż ktoś kto czyta książki. Z jakiej przyczyny? Ponieważ czytanie bardzo korzystnie wpływa na ludzki rozwój.
Czytająca dziewczyna
Napisał: Mark Turnauckas
Na podstawie: http://www.flickr.com
Trzeba przyznać - jeżeli chwycimy do ręki książkę, błyskawicznie zauważymy, iż nie jest to atrakcja łatwa, lekka i przyjemna. Potrzebuje choćby szczątkowej wyobraźni. Historie przedstawione przy pomocy małych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. Och, tak łatwo jest włączyć telewizję, w której słowo zastąpione jest w znacznej mierze obrazem, a wyobraźnia może dalej odpoczywać.

Telewizja (zobacz - program tv – TVN) udaremnia niezależne myślenie. Niczego nie musimy sobie wyobrażać lub dochodzić do czegoś drogą naturalnej refleksji. Wszystko mamy podane: zarówno miejsce, czas, bohaterów. Pochłaniając lekturę, to my tworzymy film. Nasz film, przy którego powstawaniu mamy dużo więcej swobody. Sami obsadzamy role, dopasowujemy tło i kierujemy akcją. Każdy scena wygląda tak, jak zechcemy. Ciekawa książka pobudza i ożywia umysł.

Mężczyzna czytający książkę
Napisał: zenjazzygeek
Na podstawie: http://www.flickr.com
Czytanie jednocześnie wymaga zdolności językowych, jak i je rozwija, ponieważ jest ściśle związane z mówieniem i pisaniem. Osoby stroniące od książek z łatwością można poznać. Zdradzają się stałym używaniem zwrotów typu: „Przecież wiesz, o co mi chodzi”, „No… ten...”. Zacinają się, stękają, zastępują słowa gestami lub imitują dźwięki. Ocenę ludzi i przeżyć, emocji ograniczają do przymiotnika „fajny” lub „super”.Język w książkach jest bogaty, ciekawy i piękny. Całkowicie różniący się od tego, którym karmi nas telewizja, i którym znaczna część Polaków operuje każdego dnia. Koszmarnie ograniczony - jakby dopasowany do niskiego poziomu intelektualnego odbiorcy.

Cena książek? Niekiedy może wzbudzać niechęć. Jednak gdzie zostało napisane, że powinniśmy kupować w księgarniach? Końcówki nakładów, antykwariaty - prawdziwy miłośnik literatury poradzi sobie zawsze.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 13:18:18
Tagi: książki, odbiorcy, dźwięki, antykwariaty